Резервісти — основа армій багатьох країн світу


Утримувати численне військо, яке необхідне для відбиття повномасштабного вторгнення ворога, складно навіть дуже розвинутій країні

Вже більше двох років тривають бойові дії на Сході нашої країни. За цей час українська армія багато в чому змінилася. Було проведено шість хвиль мобілізації. Значно активізувався оборонно-промисловий комплекс в інтересах нашого війська. Та найголовніше — військовослужбовці Збройних Сил України набули чималого досвіду у веденні сучасної війни.

Трансформація нашого війська триває. Мобілізованих поступово замінюють контрактники, а тих, хто звільнився з військової служби, зараховують у військовий резерв, щоб за потреби знову поставити їх до строю. Україна в питанні комплектування війська багато в чому опирається на світовий досвід. Адже відомо, що утримувати численне військо, яке необхідне для відбиття повномасштабного вторгнення ворога, досить складно будь-якій країні, навіть дуже розвинутій. Тому більшість держав роблять ставку на компактні професійні збройні сили та більш численний підготовлений резерв.

5452_p_11_img_0002Швейцарія

Швейцарія — нейтральна країна, утім ця держава має найбільший у світі відсоток населення, яке служить в армії. Там усі чоловіки віком від 20 до 50 років — військовослужбовці, які в буквальному сенсі сплять з автоматом під ліжком. Швейцарія за дві-чотири години здатна розгорнути з 22-тисячної армії мирного часу 650-тисячну, а за дві доби — 1,7-мільйонну армію, добре навчену, організовану і непогано озброєну.

Кадрових військових у країні близько 9000, переважно в авіації. Тих, які знаходяться на службі і перепідготовці, — близько 10–15 тисяч одночасно. Солдати викликаються на 90 днів у школу рекрутів. Після її закінчення держава видає бійцю особисту зброю з двома повними магазинами, три комплекти форми на всі пори року, спорядження, бронежилет і шолом, з якими він повертається додому.

До 32 років рядовий за 10 років вісім разів удосконалює свої навички на зборах по три тижні, до 42 років — три рази по два тижні, до 50 років — 1 раз у два тижні. Як тільки виповнюється 51 рік, чоловіка офіційно звільняють з армії, забирають гвинтівку, пістолет і дарують споряджений помповий дробовик і мобілізаційне розпорядження — на випадок тотальної мобілізації.

Ще одна особливість швейцарської армії — посилена підготовка офіцерів-резервістів. Охочі стати офіцерами проходять додаткові збори (кожен ранг) тривалістю приблизно 100 днів.

 

5452_p_11_img_0004Данія

Військо Данії комплектується за змішаним принципом. Відбір призовників здійснюється на конкурсній основі, як правило, під час так званих «Днів оборони Данії». Відповідно до датського законодавства всі особи призовного віку чоловічої статі (з 19 років) зобов’язані брати участь у «Днях оборони Данії», а жіночої — за бажанням.

Термін строкової служби для рядового складу становить 7,5 — 11 місяців, сержантів та офіцерів резерву — до 24. Початкова підготовка строковиків проводиться в навчально-мобілізаційних полках і навчальних центрах видів ЗС. Вона триває 1–3 місяці, після чого військовослужбовці направляються для проходження служби у військах. Після звільнення з дійсної служби рядові й сержанти зараховуються в резерв, у якому вони перебувають до досягнення 35-річного віку. Після досягнення зазначеного віку військовозобов’язані переводяться у війська місцевих сил оборони.

Загалом на сьогодні чисельність ЗС Данії становить понад 15 тисяч військовослужбовців та 12 тисяч військово-навченого резерву.

Крім регулярних військ, у країні діє нерегулярна воєнізована організація «Хемверн» («Національна гвардія»), яка комплектується на добровільній основі і призначена для вирішення допоміжних завдань в інтересах Збройних сил. Чисельність «Хемверна» становить більше 50 тисяч осіб. Підрозділи організації мають високу мобілізаційну готовність. На їхній збір по тривозі відводиться 4–6 годин, а оскільки військова форма, особиста зброя та боєприпаси до неї зберігаються вдома або на робочих місцях, то вони практично відразу ж по прибутті на збірні пункти готові до виконання завдань. При переведенні ЗС на воєнний стан «Хемверн» передається в підпорядкування командирів військових округів Сухопутних військ, BMС і Військово-повітряних баз.

 

5452_p_11_img_0003Фінляндія

Сьогодні ЗС Фінляндії комплектуються змішаним способом. Частка професійних військовослужбовців і громадян, що проходять військову службу за призовом, становить відповідно 55 і 45%. У мирний час чисельність сил оборони Фінляндії, в якій близько 5,5 млн населення, становить 20 тисяч осіб, включаючи 7 тисяч цивільних службовців. При цьому Сили оборони Фінляндії на воєнний час становлять понад 400 тисяч. А розгортання угруповання воєнного часу має відбутися протягом 72 годин.

У стані постійної боєготовності знаходяться тільки ВПС і деякі підрозділи ВМС. У Сухопутних військах немає жодного з’єднання або частини за штатами воєнного часу. Вони знаходяться в навчальних центрах. Їхнім завданням є підготовка призовників і резервістів, а також забезпечення мобілізаційного розгортання, на що з боку керівництва держави звертається особлива увага.

Перехід на контрактну армію не розглядається, поки Фінляндія зберігає нейтральний статус, неодноразово заявляли у військовому відомстві цієї країни. Термін служби — до року. А, наприклад, професійні спортсмени або студенти спортивних шкіл проходять військовий курс лише за 66 днів. Проте останнім часом військові виступають за скасування різноманітних відстрочок. За бажання у фінській армії можуть служити і дівчата.

Крім безпосередньої служби в Силах оборони, в державі також активно розвивається добровольча національна оборона. Її мета полягає в максимальному використанні ресурсів всього суспільства, особливо цивільних громадських організацій, в інтересах підвищення рівня обороноздатності держави. За даний напрямок відповідає Міністерство оборони Фінляндії.

 

5452_p_11_img_0001Норвегія

Збройні сили Норвегії становить регулярна армія і, як і в Данії, «Хемверн», яка формується з громадян, що мають досвід військової служби. Загалом чисельність Збройних сил невеликої Норвегії становить понад 29 тисяч осіб, а за потреби їхня кількість зросте до 300 тисяч.

Комплектування ЗС Норвегії здійснюється за змішаним принципом. Також законодавством передбачена альтернативна служба, проте її вибирають лише 4% призовників, оскільки в цій країні вважають, що кожен чоловік повинен хоча б одну зиму провести на військовій службі.

Відповідно до Конституції Норвегії всі придатні громадяни чоловічої статі зобов’язані служити в армії. Призовний вік починається з 19 років і триває до 44. Добровольці можуть призиватись з 17 років, а у воєнний час — і з 16.

Особливість Норвегії полягає в тому, що 2014 року парламент країни ухвалив новий Закон «Про військову службу», в якому йшлося про те, що жінки підлягають призову до лав ЗС так само, як чоловіки. Зокрема, всі придатні до військової служби жінки віком від 19 до 44 років зобов’язані відслужити в ЗС 19 місяців.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *